Schroniska w Bieszczadach

Wybierając schronisko w Bieszczadach, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Po pierwsze, lokalizacja – zależnie od planowanych tras i szlaków. Po drugie, rodzaj oferowanych usług – niektóre schroniska oferują bardziej komfortowe warunki, inne zaś bardziej spartańskie, ale zdecydowanie bliższe naturze. Po trzecie, dostępność – w sezonie turystycznym miejsca w schroniskach mogą być ograniczone, więc warto zadbać o wcześniejszą rezerwację.

 

Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej

Jednym z najbardziej znanych schronisk w Bieszczadach jest „Chatka Puchatka”, położona na malowniczej Połoninie Wetlińskiej. Z jego okien roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry. Chatka Puchatka to doskonała baza wypadowa dla miłośników górskich wędrówek, oferująca proste, ale przytulne warunki oraz niezapomnianą atmosferę górskiej przygody.

Schronisko PTTK w Komańczy

 Obiekt mieści się w zbudowanej w latach 1933 – 34 drewnianej willi letniskowej. Obok schroniska wybudowane są też domki campingowe. Schronisko posiada 23 miejsca noclegowe oraz 25 miejsc noclegowych w pięcioosobowych domkach. Oprócz noclegów i wyżywienia oferuje przejażdżki końmi huculskimi, kuligi, pieczenie barana lub dzika, a także organizację imprez okolicznościowych – ślubów, balów i konferencji. W pobliżu schroniska znajdują się ciekawe szlaki turystyczne: czerwony na Chryszczatą i dalej w Bieszczady lub na Kamień i dalej w Beskid Niski; niebieski graniczny; ścieżka przyrodniczo – historyczna wokół Komańczy; 

Schronisko „Orłowicza” w Ustrzykach Górnych

Schronisko „Orłowicza” w Ustrzykach Górnych to doskonałe miejsce dla tych, którzy cenią sobie komfort i bardziej komfortowe warunki noclegowe. Oferuje ono nie tylko noclegi, ale również możliwość skorzystania z pełnego wyżywienia. Położenie schroniska stanowi doskonałą bazę wypadową na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

Schronisko „Koliba” w Wołosatem

„Schronisko „Koliba” w Wołosatem, położone w pobliżu wejścia do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Schronisko, zbudowane w tradycyjnym stylu, oferuje przytulne wnętrza oraz lokalne przysmaki, stanowiąc oazę spokoju po dniu spędzonym na świeżym powietrzu.

 

Bacówka PTTK Jaworzec

Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się w samym środku Bieszczad, w pięknej dolinie rzeki Wetlinki, 4 km na północ od Kalnicy. Bacówka posiada 20 miejsc noclegowych, jadalnię z kominkiem, bufet, a obok jest miejsce na rozbicie namiotu. Schronisko nie ma prądu (po zmroku uruchamiany jest agregat prądotwórczy). Obiekt jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek pieszych i rowerowych. Do bacówki możemy dojść czarnym szlakiem z Dołżycy.