Muzea w Bieszczadach

Muzeum Kultury Łemkowskiej

Łemkowie przez wiele lat zamieszkiwali tereny obecnego Podkarpacia, tworząc gwarne wioski. Dziś pamięć o Łemkach wciąż żywa jest w muzeum, które w ekspozycji posiadają oryginalne, łemkowskie meble, przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe, naczynia i narzędzia gospodarskie. Skansen składa się z Chyżej (chałupy), Koniusznej, świetlicy wiejskiej, kuźni, kaplicy, wiatraka, małej karczmy, pawilonu wystawowego i chlewika.

Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie

Myczków to niewielka miejscowość nad Jeziorem Solińskim i to właśnie tu zgromadzono wszelkie rzeczy związane z codziennym życiem dawnych mieszkańców Soliny i okolic. Znajdziemy tam unikatowe stroje ludowe, narzędzia, fotografie i dokumenty, elementy wyposażenia dawnych cerkwi i przedmioty codziennego użytku Bojków. Odbywają się tu także zajęcia edukacyjne, podczas których można spróbować bojkowskich potraw, stworzyć własne naczynie pod okiem garncarza czy też wykonać własnoręcznie tradycyjne ozdoby świąteczne. Muzeum Kultury Bojków będzie interesującym miejscem głównie dla pasjonatów historii i kultury.

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych

To interaktywne muzeum, prowadzące warsztaty ginących zawodów, podczas których każdy może spróbować swoich sił w kilku rzemieślniczych pracowniach – kaligrafii, pracowni garncarskiej i piekarni. Pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników uczestnicy warsztatów mogą samodzielnie ulepić gliniany garnek, ulepić tradycyjny bieszczadzki przysmak – proziaki, czy spróbować swoich sił w kaligrafii. To jedno z tych typów muzeów, które nie znudzi się nawet dzieciom!

 

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki, położone 15 kilometrów od Polańczyka mogą pochwalić się muzeum, mieszczącym w zbiorach całe wyposażenie, jakie dawniej służyło do czyszczenia i mielenia zboża. Na terenie muzeum działa restauracja, w której można skosztować lokalnej kuchni. Warto zaznaczyć, że to jedyne takie muzeum w całym kraju!

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Również w Ustrzykach Dolnych znajduje się muzeum poświęcone bieszczadzkiej florze i faunie. Tu staniesz oko w oko z watahą wilków czy nawet niedźwiedziem brunatnym oraz przyjrzysz się z bliska wspomnianemu wcześniej rysiowi euroazjatyckiemu, który jest symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W muzeum znajdują się wystawy czasowe oraz ekspozycje stałe: “Bieszczady dawniej i dziś”, “Biologia i systematyka świata zwierząt”, “Wybrane zagadnienia z paleontologii”, “Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”, “ Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, “Geologia Bieszczadów na tle Karpat” i “Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”.

Muzeum Historyczne w Sanoku

Muzeum Historyczne w Sanoku znane jest przede wszystkim z największej kolekcji prac Zdzisława Beksińskiego. Poza tym to jedna z większych kolekcji sztuki cerkiewnej w kraju, licząca ponad 1200 eksponatów. To głównie ikony, przedmioty liturgiczne, pochodzące z cerkwi prawosławnych i greckokatolickich (niektóre z nich już nie istnieją), a także zbiory sztuki współczesnej, gromadząca ok. 600 prac artystów współczesnych, w tym wspomnianego Beksińskiego.


Inne muzea na Podkarpaciu niekoniecznie w Bieszczadach, które warto odwiedzić to Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, będący oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Park Etnograficzny Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Karpacka Troja w Trzcinicy. Każde wyjątkowe i każde warte odwiedzenia, jeśli tylko znajdziecie na to czas!